Av. Arb. RIZA SAKA

Av. RIZA SAKA 1969 yılında Gediz’de doğdum. İlkokulu Gediz Atatürk ilköğretim okulunda, liseyi Gediz İmam Hatip Lisesinde tamamladım. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1991 yılında mezun oldum. Aynı yıl kazandığım ve tez aşamasında kalan Kamu Hukuku Yüksek Lisans çalışmasını Mecelle konusunda sürdürdüm. Bir süre İngiltere’de dil eğitimi aldım. İyi derecede İngilizce ve orta seviyede Arapça bilmekteyim. Halen kurucusu olduğum Rıza Saka Hukuk Bürosunda avukat olarak meslek yaşamımı sürdürmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Mesleki çalışmalarımın yanında siyasi ve sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak yer aldım. Zira eğitim hayatımdaki öğretmenlerimiz bizleri huzur içinde yaşadığımız, okullarında okuduğumuz ülkemize ve yüce Türk milletine borcumuz olduğu ve bu borcu sadece kendi mesleki ve ailevi yaşantımıza kapanarak değil sosyal ve siyasi çalışmalar ile hizmet ederek ödeyebileceğimiz şuuruyla yetiştirdi.  Bu amaçla Fakülte yaşamımda tanıştığım Milli Gençlik Vakfının, Gediz’de kurulması için çalışmalara katıldım. Mesleki yaşamımı İstanbul’da sürdürmekle birlikte mezunu olduğum Gediz İmam Hatip Lisesinin 28 Şubat dönemi şartları içinde öğrencisizlikten kapanma ihtimali üzerine diğer mezun arkadaşlarla birlikte mezunlar derneğimizi kurduk. Bu dernek vasıtasıyla yeni kaydolacak öğrenciler için burs programı düzenleyerek onlarca yeni öğrencinin kaydolmasını ve okulumuzun eğitim hayatına devam etmesini sağladık. İstanbul’da yaşayan hemşerilerimizle bir araya gelerek dernek kurduk ve gurbette yaşayan hemşerilerimizi bir araya getirmeye, dertleriyle dertleşmeye çalıştık. Siyasi çalışmalarım süresince memleketim ile bağımı hiç koparmadım. Kadıköy ve İstanbul Büyükşehir meclislerine seçilen ilk Kütahyalı olarak memleketimizi şerefle temsil etmeye çalıştım. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yaptığım dönem içinde ve sonrasında İstanbul Büyükşehir belediyesinin birikimi ve imkanlarından Kütahya İlçe ve Belde belediyelerinin yararlanabilmesi amacıyla köprü olmaya çalıştım.
2012 yılında İstanbul Barosu seçimlerinde hukukçu 15 muhafazakar demokrat derneğin bir araya gelmesi ile oluşan ve başkanlığını yaptığım Hukukun Üstünlüğü Platformu’nun baro başkan adayı olarak seçimlere katıldım. Bu seçimlerde platformumuz tarihinin en yüksek oyunu alıp, ilk defa ikinci en büyük grup olarak baroda ve baro meclisinde yer almıştır.


Hükümetimize yönelik 17-25 Aralık paralel darbe teşebbüsü sürecinde sessiz kalmayı tercih eden pek çok hukukçuya rağmen hukuk derneklerinin bir araya gelerek haksız operasyonlara karşı hukukçuların dik duruş sağlanmasında aktif tutum gösterdim. Ayrıca özellikle hukukçular eliyle yürütülmeye çalışılan darbe teşebbüsüne karşı yazılı ve görsel medyada yazı ve uzman görüşlerim yer almış olup, pek çok programa katıldım ve katılmaya devam etmekteyim.

Siyasi Çalışmaları

1992-1997

Refah Partisi Kadıköy İlçe Başkanlığı Hukuk Komisyonu üyeliği.

1997-2001

Fazilet Partisi Kadıköy İlçe Kurucu yönetim kurulu üyeliği ve ilçe sekreterliği.

2002-2004

AK Parti Kadıköy İlçe kurucu yönetim kurulu üyeliği ve ilçe başkan yardımcılığı.

2004-2009

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği - Kadıköy Belediye Meclis üyeliği - Kadıköy Belediye Meclisi AK Parti Grup başkanlığı.

2005-2009

İBB Meclis Hukuk Komisyonu Başkanlığı

2008-2009

İBB Meclis Denetim kurulu üyeliği - AK Parti Ataşehir kurucu ilçe başkanlığı.

  Av. Rıza Saka tarafından kurulan Avukatlık Büromuz, kuruluşundan bu yana hem nitelik hem de nicelik olarak hızlı bir gelişme göstermiştir.

  ADRES

  Çağlayan Vatan Cad. Ortadoğu İş Merkezi No:2/2 Kağithane - İstanbul - TÜRKİYE

  TELEFON

  0 212 224 25 21

  EMAIL

  bilgi@rızasaka.com